23rd Isle of Wight Masters Open Meet at Medina Leisure Centre (25m), Points Ranking


Age group A from 18 to 24

Age group B from 25 to 29

Age group C from 30 to 34

Age group D from 35 to 39

Age group E from 40 to 44

Age group F from 45 to 49

Age group G from 50 to 54

Age group H from 55 to 59

Age group I from 60 to 64

Age group J from 65 to 69

Age group K from 70 to 74

Age group L from 75 to 79

Age group M from 80 to 84

Age group N from 85 to 89

Age group O from 90 to 94

Age group P from 95 to 99


3 points for 1st place, 2 points for 2nd place and so on: swimmers with equal points are listed in alphabetical order.

Web page created by CORGI on 04/02/2024

1st PUTANS Jevgenijs (E) (Bracknell & Wokingham) 37 points
Event Time Place/Points
(2) 800m Freestyle, Male 10:56.61 Pos 1/3
(4) 100m Freestyle, Male 01:08.58 Pos 2/2
(6) 50m Breaststroke, Male 00:34.17 Pos 1/3
(8) 100m Ind. Medley, Male 01:17.85 Pos 1/3
(10) 50m Butterfly, Male 00:32.06 Pos 1/3
(18) 100m Backstroke, Male 01:26.28 Pos 1/3
(20) 50m Freestyle, Male 00:29.13 Pos 2/2
(22) 25m Butterfly 'Dash', Male 00:14.06 Pos 1/3
(24) 200m Freestyle, Male 02:41.28 Pos 1/3
(26) 100m Butterfly, Male 01:16.25 Pos 1/3
(28) 50m Backstroke, Male 00:38.50 Pos 1/3
(30) 100m Breaststroke, Male 01:15.97 Pos 1/3
(38) 25m Freestyle 'Dash', Male 00:12.96 Pos 1/3

2nd WRIGHT Terry (I) (Bracknell & Wokingham) 34 points
Event Time Place/Points
(2) 800m Freestyle, Male 11:44.23 Pos 1/3
(4) 100m Freestyle, Male 01:20.56 Pos 1/3
(6) 50m Breaststroke, Male 00:40.86 Pos 2/2
(8) 100m Ind. Medley, Male 01:23.37 Pos 1/3
(10) 50m Butterfly, Male 00:38.44 Pos 2/2
(18) 100m Backstroke, Male 01:38.90 Pos 1/3
(20) 50m Freestyle, Male 00:32.32 Pos 2/2
(22) 25m Butterfly 'Dash', Male 00:16.73 Pos 1/3
(24) 200m Freestyle, Male 02:49.60 Pos 1/3
(26) 100m Butterfly, Male 01:28.09 Pos 1/3
(28) 50m Backstroke, Male 00:41.83 Pos 3/1
(30) 100m Breaststroke, Male 01:42.00 Pos 1/3
(38) 25m Freestyle 'Dash', Male 00:14.83 Pos 1/3

3rd ADAMS Greg (G) (Bracknell & Wokingham) 18 points
Event Time Place/Points
(4) 100m Freestyle, Male 01:01.47 Pos 1/3
(18) 100m Backstroke, Male 01:17.86 Pos 1/3
(20) 50m Freestyle, Male 00:30.63 Pos 1/3
(24) 200m Freestyle, Male 02:22.61 Pos 1/3
(28) 50m Backstroke, Male 00:35.13 Pos 1/3
(38) 25m Freestyle 'Dash', Male 00:12.86 Pos 1/3

4th MCCLINTOCK Mark (G) (Wantage SC) 16 points
Event Time Place/Points
(6) 50m Breaststroke, Male 00:37.38 Pos 1/3
(8) 100m Ind. Medley, Male 01:23.73 Pos 1/3
(20) 50m Freestyle, Male 00:33.35 Pos 2/2
(22) 25m Butterfly 'Dash', Male 00:16.37 Pos 1/3
(30) 100m Breaststroke, Male 01:24.25 Pos 1/3
(38) 25m Freestyle 'Dash', Male 00:14.98 Pos 2/2

5th DOYLE Paul (K) (West Wight Swimming Club) 15 points
Event Time Place/Points
(8) 100m Ind. Medley, Male 01:50.63 Pos 1/3
(10) 50m Butterfly, Male 00:50.38 Pos 1/3
(20) 50m Freestyle, Male 00:39.60 Pos 2/2
(22) 25m Butterfly 'Dash', Male 00:18.93 Pos 1/3
(28) 50m Backstroke, Male 00:52.42 Pos 2/2
(38) 25m Freestyle 'Dash', Male 00:17.71 Pos 2/2

= GOMEZ MATTHEW (H) (KIDDLINGTON & GOSFORD) 15 points
Event Time Place/Points
(4) 100m Freestyle, Male 01:09.40 Pos 1/3
(10) 50m Butterfly, Male 00:34.00 Pos 1/3
(22) 25m Butterfly 'Dash', Male 00:14.79 Pos 1/3
(26) 100m Butterfly, Male 01:20.24 Pos 1/3
(38) 25m Freestyle 'Dash', Male 00:13.96 Pos 1/3

7th HOSFORD Mark (F) (Wantage SC) 13 points
Event Time Place/Points
(8) 100m Ind. Medley, Male 01:19.87 Pos 1/3
(18) 100m Backstroke, Male 01:21.45 Pos 1/3
(22) 25m Butterfly 'Dash', Male 00:15.92 Pos 1/3
(24) 200m Freestyle, Male 02:40.34 Pos 2/2
(38) 25m Freestyle 'Dash', Male 00:14.48 Pos 2/2

= MACAULEY-CONWAY CONOR (A) (Kingston Royals) 13 points
Event Time Place/Points
(2) 800m Freestyle, Male 14:25.97 Pos 1/3
(10) 50m Butterfly, Male 00:51.54 Pos 3/1
(22) 25m Butterfly 'Dash', Male 00:21.71 Pos 2/2
(24) 200m Freestyle, Male 03:21.12 Pos 2/2
(28) 50m Backstroke, Male 00:58.40 Pos 1/3
(38) 25m Freestyle 'Dash', Male 00:17.97 Pos 2/2

9th ERIKSSON Trent (F) (Seaclose Swimming Club) 12 points
Event Time Place/Points
(4) 100m Freestyle, Male 01:09.48 Pos 2/2
(18) 100m Backstroke, Male 01:21.63 Pos 2/2
(20) 50m Freestyle, Male 00:31.82 Pos 2/2
(28) 50m Backstroke, Male 00:37.37 Pos 1/3
(38) 25m Freestyle 'Dash', Male 00:14.08 Pos 1/3

= HARNESS Alexander (A) (Chichester Cormorants) 12 points
Event Time Place/Points
(4) 100m Freestyle, Male 00:57.46 Pos 1/3
(10) 50m Butterfly, Male 00:29.22 Pos 1/3
(20) 50m Freestyle, Male 00:26.36 Pos 1/3
(30) 100m Breaststroke, Male 01:21.15 Pos 1/3

= HARRIS Graham (K) (West Wight Swimming Club) 12 points
Event Time Place/Points
(6) 50m Breaststroke, Male 00:44.08 Pos 1/3
(20) 50m Freestyle, Male 00:32.64 Pos 1/3
(28) 50m Backstroke, Male 00:41.65 Pos 1/3
(38) 25m Freestyle 'Dash', Male 00:14.90 Pos 1/3

= JOHNSON Richard (F) (Chichester Cormorants) 12 points
Event Time Place/Points
(4) 100m Freestyle, Male 01:06.58 Pos 1/3
(10) 50m Butterfly, Male 00:33.58 Pos 1/3
(20) 50m Freestyle, Male 00:30.25 Pos 1/3
(24) 200m Freestyle, Male 02:33.30 Pos 1/3

= KEEN Michael (K) (Guildford City) 12 points
Event Time Place/Points
(4) 100m Freestyle, Male 01:51.00 Pos 1/3
(6) 50m Breaststroke, Male 01:00.38 Pos 2/2
(8) 100m Ind. Medley, Male 02:06.79 Pos 2/2
(10) 50m Butterfly, Male 00:57.34 Pos 2/2
(20) 50m Freestyle, Male 00:49.66 Pos 3/1
(22) 25m Butterfly 'Dash', Male 00:25.61 Pos 2/2

14th BARBER Matthew (C) (West Wight Swimming Club) 11 points
Event Time Place/Points
(6) 50m Breaststroke, Male 00:34.95 Pos 1/3
(8) 100m Ind. Medley, Male 01:12.54 Pos 1/3
(20) 50m Freestyle, Male 00:30.13 Pos 2/2
(22) 25m Butterfly 'Dash', Male 00:13.82 Pos 1/3

15th JENNER Jacob (A) (Ryde Swimming Club) 10 points
Event Time Place/Points
(4) 100m Freestyle, Male 01:00.17 Pos 2/2
(20) 50m Freestyle, Male 00:27.34 Pos 2/2
(22) 25m Butterfly 'Dash', Male 00:13.78 Pos 1/3
(38) 25m Freestyle 'Dash', Male 00:12.52 Pos 1/3

16th ROBST Marcus (F) (Chichester Cormorants) 9 points
Event Time Place/Points
(6) 50m Breaststroke, Male 00:41.64 Pos 1/3
(20) 50m Freestyle, Male 00:34.48 Pos 3/1
(22) 25m Butterfly 'Dash', Male 00:18.72 Pos 2/2
(28) 50m Backstroke, Male 00:48.58 Pos 2/2
(38) 25m Freestyle 'Dash', Male 00:15.45 Pos 3/1

= SUSSMES Matthew (I) (Ryde Swimming Club) 9 points
Event Time Place/Points
(10) 50m Butterfly, Male 00:33.50 Pos 1/3
(20) 50m Freestyle, Male 00:29.01 Pos 1/3
(28) 50m Backstroke, Male 00:35.61 Pos 1/3

18th REED Julian (H) (City of Milton Keynes) 8 points
Event Time Place/Points
(4) 100m Freestyle, Male 01:27.06 Pos 2/2
(8) 100m Ind. Medley, Male 01:37.71 Pos 1/3
(24) 200m Freestyle, Male 03:10.79 Pos 1/3

19th LACEY Zachary (A) (Seaclose Swimming Club) 7 points
Event Time Place/Points
(4) 100m Freestyle, Male 01:20.14 Pos 3/1
(10) 50m Butterfly, Male 00:35.21 Pos 2/2
(20) 50m Freestyle, Male 00:36.51 Pos 3/1
(24) 200m Freestyle, Male 03:06.97 Pos 1/3

= POPOV Nicolas (I) (West Wight Swimming Club) 7 points
Event Time Place/Points
(6) 50m Breaststroke, Male 00:40.38 Pos 1/3
(8) 100m Ind. Medley, Male 01:25.76 Pos 2/2
(28) 50m Backstroke, Male 00:39.98 Pos 2/2

= SCOTT James (C) (Basingstoke Blue Fins) 7 points
Event Time Place/Points
(4) 100m Freestyle, Male 01:15.63 Pos 1/3
(20) 50m Freestyle, Male 00:36.06 Pos 3/1
(24) 200m Freestyle, Male 02:41.39 Pos 1/3

22nd CHALLIS Shaun (D) (Brighton Dolphins) 6 points
Event Time Place/Points
(2) 800m Freestyle, Male 09:30.33 Pos 1/3
(18) 100m Backstroke, Male 01:07.57 Pos 1/3

= LAMBERT Matthew (E) (Brighton Dolphins) 6 points
Event Time Place/Points
(4) 100m Freestyle, Male 00:58.32 Pos 1/3
(20) 50m Freestyle, Male 00:26.68 Pos 1/3

= POOK Jonathan (D) (Brighton Dolphins) 6 points
Event Time Place/Points
(10) 50m Butterfly, Male 00:27.93 Pos 1/3
(20) 50m Freestyle, Male 00:25.90 Pos 1/3

= POOK Ryan (C) (Brighton Dolphins) 6 points
Event Time Place/Points
(20) 50m Freestyle, Male 00:25.80 Pos 1/3
(28) 50m Backstroke, Male 00:32.33 Pos 1/3

= SCOTT Antony (J) (Basingstoke Blue Fins) 6 points
Event Time Place/Points
(10) 50m Butterfly, Male 00:38.74 Pos 1/3
(20) 50m Freestyle, Male 00:34.05 Pos 1/3

27th PENNY Vincent (I) (West Wight Swimming Club) 3 points
Event Time Place/Points
(20) 50m Freestyle, Male 00:34.47 Pos 3/1
(24) 200m Freestyle, Male 02:56.19 Pos 2/2