22nd Isle of Wight Masters Open Meet at Medina Leisure Centre (25m), Points Ranking


Age group A from 18 to 24

Age group B from 25 to 29

Age group C from 30 to 34

Age group D from 35 to 39

Age group E from 40 to 44

Age group F from 45 to 49

Age group G from 50 to 54

Age group H from 55 to 59

Age group I from 60 to 64

Age group J from 65 to 69

Age group K from 70 to 74

Age group L from 75 to 79

Age group M from 80 to 84

Age group N from 85 to 89

Age group O from 90 to 94

Age group P from 95 to 99


3 points for 1st place, 2 points for 2nd place and so on: swimmers with equal points are listed in alphabetical order.

Web page created by CORGI on 12/02/2023

1st WRIGHT Terry (I) (Bracknell & Wokingham) 36 points
Event Time Place/Points
(2) 800m Freestyle, Male 11:26.93 Pos 1/3
(4) 100m Freestyle, Male 01:12.62 Pos 1/3
(6) 50m Breaststroke, Male 00:39.97 Pos 1/3
(8) 100m Ind. Medley, Male 01:23.11 Pos 1/3
(10) 50m Butterfly, Male 00:37.89 Pos 1/3
(18) 100m Backstroke, Male 01:33.90 Pos 1/3
(20) 50m Freestyle, Male 00:32.12 Pos 1/3
(22) 25m Butterfly 'Dash', Male 00:16.19 Pos 1/3
(24) 200m Freestyle, Male 02:45.21 Pos 1/3
(28) 50m Backstroke, Male 00:45.35 Pos 1/3
(30) 100m Breaststroke, Male 01:30.16 Pos 1/3
(38) 25m Freestyle 'Dash', Male 00:14.94 Pos 1/3

2nd GRIFFITHS Geraint (L) (Leicester Masters) 24 points
Event Time Place/Points
(4) 100m Freestyle, Male 01:36.35 Pos 1/3
(6) 50m Breaststroke, Male 00:58.06 Pos 1/3
(8) 100m Ind. Medley, Male 02:02.69 Pos 1/3
(10) 50m Butterfly, Male 01:05.66 Pos 1/3
(20) 50m Freestyle, Male 00:43.31 Pos 1/3
(22) 25m Butterfly 'Dash', Male 00:25.09 Pos 1/3
(30) 100m Breaststroke, Male 02:08.05 Pos 1/3
(38) 25m Freestyle 'Dash', Male 00:18.85 Pos 1/3

3rd WILSON Roy (L) (Ruislip & Northwood) 22 points
Event Time Place/Points
(4) 100m Freestyle, Male 01:55.59 Pos 2/2
(6) 50m Breaststroke, Male 01:02.83 Pos 2/2
(8) 100m Ind. Medley, Male 02:12.13 Pos 2/2
(18) 100m Backstroke, Male 02:14.49 Pos 1/3
(20) 50m Freestyle, Male 00:53.68 Pos 2/2
(22) 25m Butterfly 'Dash', Male 00:30.45 Pos 2/2
(24) 200m Freestyle, Male 04:12.44 Pos 1/3
(28) 50m Backstroke, Male 01:04.04 Pos 1/3
(30) 100m Breaststroke, Male 02:13.83 Pos 2/2
(38) 25m Freestyle 'Dash', Male 00:22.81 Pos 3/1

4th TRELFORD Phillip (G) (City Of Ely ASC) 19 points
Event Time Place/Points
(6) 50m Breaststroke, Male 00:45.15 Pos 1/3
(10) 50m Butterfly, Male 00:50.70 Pos 1/3
(20) 50m Freestyle, Male 00:37.14 Pos 2/2
(22) 25m Butterfly 'Dash', Male 00:17.78 Pos 1/3
(24) 200m Freestyle, Male 03:00.38 Pos 1/3
(30) 100m Breaststroke, Male 01:46.03 Pos 1/3
(38) 25m Freestyle 'Dash', Male 00:16.78 Pos 2/2

5th ADAMS Greg (G) (Bracknell & Wokingham) 15 points
Event Time Place/Points
(4) 100m Freestyle, Male 01:02.99 Pos 1/3
(18) 100m Backstroke, Male 01:16.56 Pos 1/3
(20) 50m Freestyle, Male 00:28.28 Pos 1/3
(28) 50m Backstroke, Male 00:33.51 Pos 1/3
(38) 25m Freestyle 'Dash', Male 00:13.30 Pos 1/3

= BARRINGTON-WHITE Henry (B) (West Wight Swimming Club) 15 points
Event Time Place/Points
(10) 50m Butterfly, Male 00:31.35 Pos 2/2
(18) 100m Backstroke, Male 01:26.75 Pos 1/3
(20) 50m Freestyle, Male 00:31.35 Pos 3/1
(22) 25m Butterfly 'Dash', Male 00:14.88 Pos 1/3
(28) 50m Backstroke, Male 00:38.68 Pos 1/3
(38) 25m Freestyle 'Dash', Male 00:13.78 Pos 1/3

= DOYLE Paul (K) (Isle of Wight Marlins) 15 points
Event Time Place/Points
(8) 100m Ind. Medley, Male 01:45.65 Pos 1/3
(20) 50m Freestyle, Male 00:38.55 Pos 1/3
(22) 25m Butterfly 'Dash', Male 00:18.42 Pos 1/3
(28) 50m Backstroke, Male 00:51.83 Pos 1/3
(38) 25m Freestyle 'Dash', Male 00:17.25 Pos 1/3

= KEEN Michael (K) (Guildford City) 15 points
Event Time Place/Points
(4) 100m Freestyle, Male 01:53.05 Pos 1/3
(6) 50m Breaststroke, Male 00:58.44 Pos 1/3
(8) 100m Ind. Medley, Male 02:03.83 Pos 2/2
(10) 50m Butterfly, Male 00:55.59 Pos 1/3
(20) 50m Freestyle, Male 00:47.84 Pos 2/2
(22) 25m Butterfly 'Dash', Male 00:24.88 Pos 2/2

= MACAULEY-CONWAY CONOR (A) (Kingston Royals) 15 points
Event Time Place/Points
(2) 800m Freestyle, Male 14:28.81 Pos 1/3
(4) 100m Freestyle, Male 01:30.86 Pos 2/2
(8) 100m Ind. Medley, Male 01:58.53 Pos 1/3
(10) 50m Butterfly, Male 00:51.51 Pos 3/1
(20) 50m Freestyle, Male 00:41.13 Pos 3/1
(24) 200m Freestyle, Male 03:25.56 Pos 2/2
(38) 25m Freestyle 'Dash', Male 00:18.56 Pos 1/3

= STRAW Mark (J) (Bracknell & Wokingham) 15 points
Event Time Place/Points
(4) 100m Freestyle, Male 01:17.06 Pos 1/3
(10) 50m Butterfly, Male 00:39.53 Pos 1/3
(20) 50m Freestyle, Male 00:35.55 Pos 1/3
(24) 200m Freestyle, Male 02:46.27 Pos 1/3
(30) 100m Breaststroke, Male 01:46.72 Pos 1/3

11th GODWIN Dylan (A) (Solent Cardinal Performance Sw) 12 points
Event Time Place/Points
(6) 50m Breaststroke, Male 00:31.98 Pos 1/3
(10) 50m Butterfly, Male 00:29.06 Pos 1/3
(20) 50m Freestyle, Male 00:27.93 Pos 1/3
(30) 100m Breaststroke, Male 01:14.13 Pos 1/3

= KOHLI Mohit (C) (Paignton Ibrixham) 12 points
Event Time Place/Points
(20) 50m Freestyle, Male 00:27.76 Pos 1/3
(22) 25m Butterfly 'Dash', Male 00:15.27 Pos 1/3
(28) 50m Backstroke, Male 00:33.51 Pos 1/3
(38) 25m Freestyle 'Dash', Male 00:12.13 Pos 1/3

= MOLYNEAUX John (D) (West Wight Swimming Club) 12 points
Event Time Place/Points
(8) 100m Ind. Medley, Male 01:03.48 Pos 1/3
(18) 100m Backstroke, Male 01:05.22 Pos 1/3
(28) 50m Backstroke, Male 00:28.33 Pos 1/3
(38) 25m Freestyle 'Dash', Male 00:11.97 Pos 1/3

14th LACEY Zachary (A) (Seaclose Swimming Club) 11 points
Event Time Place/Points
(4) 100m Freestyle, Male 01:20.10 Pos 1/3
(10) 50m Butterfly, Male 00:34.99 Pos 2/2
(18) 100m Backstroke, Male 01:42.97 Pos 1/3
(24) 200m Freestyle, Male 03:04.21 Pos 1/3

= PALMER Tony (H) (Godalming) 11 points
Event Time Place/Points
(4) 100m Freestyle, Male 01:11.60 Pos 1/3
(10) 50m Butterfly, Male 00:34.63 Pos 2/2
(22) 25m Butterfly 'Dash', Male 00:16.19 Pos 1/3
(24) 200m Freestyle, Male 02:45.21 Pos 1/3

16th POPOV Nicolas (I) (West Wight Swimming Club) 10 points
Event Time Place/Points
(6) 50m Breaststroke, Male 00:40.73 Pos 2/2
(8) 100m Ind. Medley, Male 01:24.24 Pos 2/2
(20) 50m Freestyle, Male 00:32.90 Pos 2/2
(22) 25m Butterfly 'Dash', Male 00:16.41 Pos 2/2
(30) 100m Breaststroke, Male 01:31.18 Pos 2/2

17th GODWIN Adrian (F) (Solent Cardinal Performance Sw) 9 points
Event Time Place/Points
(4) 100m Freestyle, Male 01:10.68 Pos 1/3
(10) 50m Butterfly, Male 00:34.93 Pos 1/3
(20) 50m Freestyle, Male 00:30.83 Pos 1/3

= LAMBERT Matthew (E) (Brighton Dolphins) 9 points
Event Time Place/Points
(4) 100m Freestyle, Male 00:59.99 Pos 1/3
(20) 50m Freestyle, Male 00:26.63 Pos 1/3
(24) 200m Freestyle, Male 02:16.29 Pos 1/3

= SUSSMES Matthew (H) (Ryde Swimming Club) 9 points
Event Time Place/Points
(10) 50m Butterfly, Male 00:34.38 Pos 1/3
(20) 50m Freestyle, Male 00:29.33 Pos 1/3
(28) 50m Backstroke, Male 00:36.98 Pos 1/3

20th BARBER Matthew (B) (West Wight Swimming Club) 8 points
Event Time Place/Points
(6) 50m Breaststroke, Male 00:34.23 Pos 1/3
(10) 50m Butterfly, Male 00:31.35 Pos 1/3
(20) 50m Freestyle, Male 00:29.33 Pos 2/2

= GARMENDIA Alistair (D) (Wildern Waves) 8 points
Event Time Place/Points
(4) 100m Freestyle, Male 00:59.99 Pos 1/3
(10) 50m Butterfly, Male 00:29.45 Pos 1/3
(20) 50m Freestyle, Male 00:28.06 Pos 2/2

= SCOTT James (C) (Basingstoke Blue Fins) 8 points
Event Time Place/Points
(4) 100m Freestyle, Male 01:15.63 Pos 1/3
(20) 50m Freestyle, Male 00:34.44 Pos 2/2
(24) 200m Freestyle, Male 02:45.22 Pos 1/3

23rd HEENAN Duncan (L) (Isle of Wight Marlins) 6 points
Event Time Place/Points
(4) 100m Freestyle, Male 02:10.75 Pos 3/1
(8) 100m Ind. Medley, Male 02:31.26 Pos 3/1
(20) 50m Freestyle, Male 00:56.47 Pos 3/1
(22) 25m Butterfly 'Dash', Male 00:32.11 Pos 3/1
(38) 25m Freestyle 'Dash', Male 00:22.58 Pos 2/2

= LYONS Jack (A) (Sharks Of Mottingham) 6 points
Event Time Place/Points
(6) 50m Breaststroke, Male 00:50.80 Pos 2/2
(20) 50m Freestyle, Male 00:38.50 Pos 2/2
(30) 100m Breaststroke, Male 01:46.72 Pos 2/2

= OAKLEY Luke (B) (Seaclose Swimming Club) 6 points
Event Time Place/Points
(4) 100m Freestyle, Male 00:54.50 Pos 1/3
(24) 200m Freestyle, Male 02:01.36 Pos 1/3

26th CHALLIS Shaun (D) (Brighton Dolphins) 5 points
Event Time Place/Points
(2) 800m Freestyle, Male 09:45.91 Pos 1/3
(18) 100m Backstroke, Male 01:07.31 Pos 2/2

27th SCOTT Antony (I) (Basingstoke Blue Fins) 4 points
Event Time Place/Points
(4) 100m Freestyle, Male 01:16.18 Pos 2/2
(24) 200m Freestyle, Male 02:46.72 Pos 2/2

28th POOK Jonathan (D) (Brighton Dolphins) 3 points
Event Time Place/Points
(20) 50m Freestyle, Male 00:26.19 Pos 1/3

= POOK Ryan (B) (Brighton Dolphins) 3 points
Event Time Place/Points
(20) 50m Freestyle, Male 00:25.95 Pos 1/3

30th DEAN Andrew (I) (Isle of Wight Marlins) 2 points
Event Time Place/Points
(2) 800m Freestyle, Male 12:46.01 Pos 2/2