22nd Isle of Wight Masters Open Meet at Medina Leisure Centre (25m), Points Ranking


Age group A from 18 to 24

Age group B from 25 to 29

Age group C from 30 to 34

Age group D from 35 to 39

Age group E from 40 to 44

Age group F from 45 to 49

Age group G from 50 to 54

Age group H from 55 to 59

Age group I from 60 to 64

Age group J from 65 to 69

Age group K from 70 to 74

Age group L from 75 to 79

Age group M from 80 to 84

Age group N from 85 to 89

Age group O from 90 to 94

Age group P from 95 to 99


3 points for 1st place, 2 points for 2nd place and so on: swimmers with equal points are listed in alphabetical order.

Web page created by CORGI on 12/02/2023

1st CUMMINGS Susan (K) (Banbury) 32 points
Event Time Place/Points
(1) 800m Freestyle, Female 16:05.63 Pos 1/3
(3) 100m Freestyle, Female 01:48.45 Pos 2/2
(5) 50m Breaststroke, Female 00:55.75 Pos 1/3
(7) 100m Ind. Medley, Female 01:55.46 Pos 1/3
(17) 100m Backstroke, Female 01:50.46 Pos 1/3
(19) 50m Freestyle, Female 00:44.08 Pos 1/3
(21) 25m Butterfly 'Dash', Female 00:28.22 Pos 1/3
(23) 200m Freestyle, Female 03:45.05 Pos 1/3
(27) 50m Backstroke, Female 00:52.38 Pos 1/3
(29) 100m Breaststroke, Female 02:04.19 Pos 1/3
(37) 25m Freestyle 'Dash', Female 00:20.62 Pos 1/3

2nd LEGG Barbara (M) (Banbury) 27 points
Event Time Place/Points
(1) 800m Freestyle, Female 16:51.41 Pos 1/3
(3) 100m Freestyle, Female 01:48.59 Pos 1/3
(5) 50m Breaststroke, Female 01:02.23 Pos 1/3
(17) 100m Backstroke, Female 02:14.13 Pos 1/3
(19) 50m Freestyle, Female 00:50.09 Pos 1/3
(23) 200m Freestyle, Female 03:58.68 Pos 1/3
(27) 50m Backstroke, Female 01:04.16 Pos 1/3
(29) 100m Breaststroke, Female 02:13.41 Pos 1/3
(37) 25m Freestyle 'Dash', Female 00:22.80 Pos 1/3

3rd ISAACSON Lucy (A) (West Wight Swimming Club) 24 points
Event Time Place/Points
(3) 100m Freestyle, Female 01:02.90 Pos 1/3
(9) 50m Butterfly, Female 00:31.20 Pos 1/3
(17) 100m Backstroke, Female 01:14.62 Pos 1/3
(19) 50m Freestyle, Female 00:28.71 Pos 1/3
(21) 25m Butterfly 'Dash', Female 00:13.81 Pos 1/3
(25) 100m Butterfly, Female 01:14.38 Pos 1/3
(27) 50m Backstroke, Female 00:34.22 Pos 1/3
(37) 25m Freestyle 'Dash', Female 00:13.18 Pos 1/3

4th FRIEND Kerry (G) (EXE Masters) 21 points
Event Time Place/Points
(1) 800m Freestyle, Female 14:04.65 Pos 1/3
(3) 100m Freestyle, Female 01:27.25 Pos 2/2
(7) 100m Ind. Medley, Female 01:41.75 Pos 1/3
(9) 50m Butterfly, Female 00:46.47 Pos 1/3
(19) 50m Freestyle, Female 00:38.81 Pos 3/1
(21) 25m Butterfly 'Dash', Female 00:19.34 Pos 1/3
(23) 200m Freestyle, Female 03:12.63 Pos 2/2
(27) 50m Backstroke, Female 00:46.84 Pos 3/1
(37) 25m Freestyle 'Dash', Female 00:17.37 Pos 1/3

5th BALL Jenny (N) (Ryde Swimming Club) 18 points
Event Time Place/Points
(1) 800m Freestyle, Female 18:50.69 Pos 1/3
(3) 100m Freestyle, Female 02:05.53 Pos 1/3
(17) 100m Backstroke, Female 02:22.04 Pos 1/3
(19) 50m Freestyle, Female 00:58.17 Pos 1/3
(23) 200m Freestyle, Female 04:19.48 Pos 1/3
(27) 50m Backstroke, Female 01:02.73 Pos 1/3

= HUMPHRIES Denise (H) (Godalming) 18 points
Event Time Place/Points
(5) 50m Breaststroke, Female 00:50.81 Pos 1/3
(9) 50m Butterfly, Female 00:45.28 Pos 1/3
(21) 25m Butterfly 'Dash', Female 00:19.38 Pos 1/3
(23) 200m Freestyle, Female 03:23.24 Pos 1/3
(27) 50m Backstroke, Female 00:46.13 Pos 1/3
(37) 25m Freestyle 'Dash', Female 00:18.69 Pos 1/3

= KIELY Emma (B) (Redhill & Reigate Swimming Clu) 18 points
Event Time Place/Points
(3) 100m Freestyle, Female 01:07.03 Pos 1/3
(7) 100m Ind. Medley, Female 01:17.61 Pos 1/3
(17) 100m Backstroke, Female 01:15.98 Pos 1/3
(19) 50m Freestyle, Female 00:30.07 Pos 1/3
(23) 200m Freestyle, Female 02:28.33 Pos 1/3
(27) 50m Backstroke, Female 00:34.94 Pos 1/3

= SPENCER jayne (I) (Godalming) 18 points
Event Time Place/Points
(3) 100m Freestyle, Female 01:23.50 Pos 1/3
(5) 50m Breaststroke, Female 00:48.16 Pos 1/3
(19) 50m Freestyle, Female 00:35.80 Pos 1/3
(21) 25m Butterfly 'Dash', Female 00:19.19 Pos 1/3
(27) 50m Backstroke, Female 00:43.66 Pos 1/3
(37) 25m Freestyle 'Dash', Female 00:16.15 Pos 1/3

9th HALLITT Tahlia (E) (Havant & Waterlooville) 17 points
Event Time Place/Points
(3) 100m Freestyle, Female 01:31.45 Pos 2/2
(7) 100m Ind. Medley, Female 01:50.38 Pos 1/3
(19) 50m Freestyle, Female 00:38.45 Pos 1/3
(21) 25m Butterfly 'Dash', Female 00:22.28 Pos 1/3
(27) 50m Backstroke, Female 00:53.59 Pos 1/3
(37) 25m Freestyle 'Dash', Female 00:17.73 Pos 1/3

10th CALDER Emma (C) (Redhill & Reigate Swimming Clu) 15 points
Event Time Place/Points
(5) 50m Breaststroke, Female 00:42.89 Pos 1/3
(9) 50m Butterfly, Female 00:36.44 Pos 1/3
(19) 50m Freestyle, Female 00:33.39 Pos 1/3
(21) 25m Butterfly 'Dash', Female 00:16.41 Pos 1/3
(37) 25m Freestyle 'Dash', Female 00:15.24 Pos 1/3

11th VAN DER HELSTRAETE Lottie-Rose (A) (Seaclose Swimming Club) 14 points
Event Time Place/Points
(1) 800m Freestyle, Female 10:06.44 Pos 1/3
(3) 100m Freestyle, Female 01:08.09 Pos 2/2
(9) 50m Butterfly, Female 00:34.38 Pos 2/2
(19) 50m Freestyle, Female 00:31.10 Pos 2/2
(23) 200m Freestyle, Female 02:28.81 Pos 1/3
(25) 100m Butterfly, Female 01:25.18 Pos 2/2

12th DAVEY Marianne (K) (Redhill & Reigate Swimming Clu) 13 points
Event Time Place/Points
(3) 100m Freestyle, Female 01:45.16 Pos 1/3
(5) 50m Breaststroke, Female 01:01.94 Pos 2/2
(17) 100m Backstroke, Female 01:57.47 Pos 2/2
(19) 50m Freestyle, Female 00:45.72 Pos 2/2
(27) 50m Backstroke, Female 00:54.63 Pos 2/2
(37) 25m Freestyle 'Dash', Female 00:21.28 Pos 2/2

= HIPPE Sibylle (H) (Banbury) 13 points
Event Time Place/Points
(1) 800m Freestyle, Female 15:26.94 Pos 1/3
(7) 100m Ind. Medley, Female 01:51.74 Pos 1/3
(21) 25m Butterfly 'Dash', Female 00:22.56 Pos 2/2
(29) 100m Breaststroke, Female 01:51.92 Pos 1/3
(37) 25m Freestyle 'Dash', Female 00:19.82 Pos 2/2

= HOLMES Kim (D) (Ryde Swimming Club) 13 points
Event Time Place/Points
(7) 100m Ind. Medley, Female 01:26.89 Pos 1/3
(19) 50m Freestyle, Female 00:31.80 Pos 2/2
(21) 25m Butterfly 'Dash', Female 00:17.28 Pos 1/3
(27) 50m Backstroke, Female 00:39.56 Pos 2/2
(37) 25m Freestyle 'Dash', Female 00:14.95 Pos 1/3

15th BUTLER Joanne (G) (Banbury) 12 points
Event Time Place/Points
(3) 100m Freestyle, Female 01:37.25 Pos 3/1
(5) 50m Breaststroke, Female 00:51.20 Pos 2/2
(7) 100m Ind. Medley, Female 01:57.52 Pos 2/2
(21) 25m Butterfly 'Dash', Female 00:24.76 Pos 2/2
(29) 100m Breaststroke, Female 01:58.50 Pos 1/3
(37) 25m Freestyle 'Dash', Female 00:19.06 Pos 2/2

= PILCHER Elizabeth (D) (West Wight Swimming Club) 12 points
Event Time Place/Points
(3) 100m Freestyle, Female 01:04.12 Pos 1/3
(17) 100m Backstroke, Female 01:10.05 Pos 1/3
(19) 50m Freestyle, Female 00:30.65 Pos 1/3
(27) 50m Backstroke, Female 00:33.54 Pos 1/3

17th APPLETON Janice (K) (Banbury) 11 points
Event Time Place/Points
(1) 800m Freestyle, Female 17:15.85 Pos 2/2
(3) 100m Freestyle, Female 01:58.04 Pos 3/1
(17) 100m Backstroke, Female 02:21.46 Pos 3/1
(19) 50m Freestyle, Female 00:54.32 Pos 3/1
(21) 25m Butterfly 'Dash', Female 00:35.90 Pos 2/2
(23) 200m Freestyle, Female 04:13.45 Pos 2/2
(27) 50m Backstroke, Female 01:05.22 Pos 3/1
(37) 25m Freestyle 'Dash', Female 00:23.13 Pos 3/1

= GOLDSMITH Diana (J) (Swim Bournemouth) 11 points
Event Time Place/Points
(3) 100m Freestyle, Female 01:40.10 Pos 1/3
(5) 50m Breaststroke, Female 00:51.85 Pos 2/2
(19) 50m Freestyle, Female 00:44.27 Pos 1/3
(29) 100m Breaststroke, Female 01:53.33 Pos 1/3

19th BOCKING Holly (A) (Colchester Pheonix) 10 points
Event Time Place/Points
(5) 50m Breaststroke, Female 01:01.79 Pos 1/3
(17) 100m Backstroke, Female 01:52.59 Pos 2/2
(23) 200m Freestyle, Female 04:06.69 Pos 2/2
(29) 100m Breaststroke, Female 02:17.82 Pos 1/3

20th CLARKE Kelly (G) (Tring Swimming Club) 9 points
Event Time Place/Points
(5) 50m Breaststroke, Female 00:43.59 Pos 1/3
(19) 50m Freestyle, Female 00:32.75 Pos 1/3
(27) 50m Backstroke, Female 00:39.36 Pos 1/3

= HARTLE Catherine (J) (CITY OF SHEFFIELD) 9 points
Event Time Place/Points
(1) 800m Freestyle, Female 12:45.22 Pos 1/3
(17) 100m Backstroke, Female 01:46.65 Pos 1/3
(23) 200m Freestyle, Female 03:01.28 Pos 1/3

= PROCTER Sue (J) (Barnet Copthall) 9 points
Event Time Place/Points
(5) 50m Breaststroke, Female 00:51.73 Pos 1/3
(9) 50m Butterfly, Female 00:43.78 Pos 1/3
(21) 25m Butterfly 'Dash', Female 00:19.22 Pos 1/3

23rd SHEARN Catherine (G) (Bracknell & Wokingham) 8 points
Event Time Place/Points
(3) 100m Freestyle, Female 01:20.84 Pos 1/3
(19) 50m Freestyle, Female 00:37.72 Pos 2/2
(23) 200m Freestyle, Female 02:55.02 Pos 1/3

24th SUSSMES Imogen (B) (Ryde Swimming Club) 7 points
Event Time Place/Points
(5) 50m Breaststroke, Female 00:49.63 Pos 1/3
(19) 50m Freestyle, Female 00:37.30 Pos 2/2
(27) 50m Backstroke, Female 00:44.77 Pos 2/2

25th BARTON Judith (J) (Poole Swimming Club) 6 points
Event Time Place/Points
(5) 50m Breaststroke, Female 00:52.36 Pos 3/1
(19) 50m Freestyle, Female 00:46.75 Pos 2/2
(27) 50m Backstroke, Female 01:00.03 Pos 1/3

= CICCOGNANI Sandy (H) (Ryde Swimming Club) 6 points
Event Time Place/Points
(1) 800m Freestyle, Female 18:39.31 Pos 2/2
(7) 100m Ind. Medley, Female 02:10.43 Pos 2/2
(27) 50m Backstroke, Female 00:53.56 Pos 2/2

= FLETCHER Stephanie (E) (Seaclose Swimming Club) 6 points
Event Time Place/Points
(3) 100m Freestyle, Female 01:06.59 Pos 1/3
(23) 200m Freestyle, Female 02:27.99 Pos 1/3

28th DAVISON Sarah (G) (Mid-Sussex Marlins) 5 points
Event Time Place/Points
(17) 100m Backstroke, Female 01:32.85 Pos 1/3
(27) 50m Backstroke, Female 00:41.74 Pos 2/2

29th EDWARDS Alexandra (A) (Soundwell) 4 points
Event Time Place/Points
(3) 100m Freestyle, Female 01:48.46 Pos 3/1
(9) 50m Butterfly, Female 00:46.57 Pos 3/1
(17) 100m Backstroke, Female 01:55.73 Pos 3/1
(25) 100m Butterfly, Female 01:56.72 Pos 3/1

30th BRIANT Linda (I) (RSC Waterside) 3 points
Event Time Place/Points
(1) 800m Freestyle, Female 18:34.62 Pos 1/3

= COOPER Jocelyn (L) (Isle of Wight Marlins) 3 points
Event Time Place/Points
(1) 800m Freestyle, Female 22:34.64 Pos 1/3

= EDWARDS Ceri (F) (Portsmouth Northsea) 3 points
Event Time Place/Points
(1) 800m Freestyle, Female 09:37.56 Pos 1/3