23rd Isle of Wight Masters Open Meet at Medina Leisure Centre (25m), Points Ranking


Age group A from 18 to 24

Age group B from 25 to 29

Age group C from 30 to 34

Age group D from 35 to 39

Age group E from 40 to 44

Age group F from 45 to 49

Age group G from 50 to 54

Age group H from 55 to 59

Age group I from 60 to 64

Age group J from 65 to 69

Age group K from 70 to 74

Age group L from 75 to 79

Age group M from 80 to 84

Age group N from 85 to 89

Age group O from 90 to 94

Age group P from 95 to 99


3 points for 1st place, 2 points for 2nd place and so on: swimmers with equal points are listed in alphabetical order.

Web page created by CORGI on 04/02/2024

1st PATEL Jacqueline (I) (Spencer Swim Team) 26 points
Event Time Place/Points
(1) 800m Freestyle, Female 18:05.83 Pos 2/2
(3) 100m Freestyle, Female 02:00.26 Pos 3/1
(5) 50m Breaststroke, Female 01:01.96 Pos 1/3
(7) 100m Ind. Medley, Female 02:21.67 Pos 1/3
(9) 50m Butterfly, Female 01:10.14 Pos 1/3
(17) 100m Backstroke, Female 02:48.17 Pos 1/3
(19) 50m Freestyle, Female 00:57.54 Pos 3/1
(23) 200m Freestyle, Female 04:19.09 Pos 2/2
(27) 50m Backstroke, Female 01:24.00 Pos 2/2
(29) 100m Breaststroke, Female 02:15.83 Pos 1/3
(37) 25m Freestyle 'Dash', Female 00:25.09 Pos 1/3

2nd JANNAWAY Kelli (E) (Wantage SC) 24 points
Event Time Place/Points
(3) 100m Freestyle, Female 01:05.80 Pos 1/3
(7) 100m Ind. Medley, Female 01:17.37 Pos 1/3
(9) 50m Butterfly, Female 00:31.99 Pos 1/3
(17) 100m Backstroke, Female 01:23.46 Pos 1/3
(21) 25m Butterfly 'Dash', Female 00:14.30 Pos 1/3
(25) 100m Butterfly, Female 01:18.79 Pos 1/3
(27) 50m Backstroke, Female 00:35.44 Pos 1/3
(37) 25m Freestyle 'Dash', Female 00:14.05 Pos 1/3

= KELLY ONAY Lindsay (H) (Wantage SC) 24 points
Event Time Place/Points
(3) 100m Freestyle, Female 01:15.95 Pos 2/2
(5) 50m Breaststroke, Female 00:48.05 Pos 1/3
(9) 50m Butterfly, Female 00:40.16 Pos 2/2
(17) 100m Backstroke, Female 01:32.45 Pos 1/3
(19) 50m Freestyle, Female 00:34.30 Pos 2/2
(21) 25m Butterfly 'Dash', Female 00:17.11 Pos 2/2
(23) 200m Freestyle, Female 02:45.59 Pos 1/3
(27) 50m Backstroke, Female 00:40.17 Pos 2/2
(29) 100m Breaststroke, Female 01:46.67 Pos 1/3
(37) 25m Freestyle 'Dash', Female 00:15.56 Pos 2/2

4th COOKE Laura (H) (Bracknell & Wokingham) 20 points
Event Time Place/Points
(3) 100m Freestyle, Female 01:11.80 Pos 1/3
(9) 50m Butterfly, Female 00:35.12 Pos 1/3
(19) 50m Freestyle, Female 00:32.04 Pos 1/3
(21) 25m Butterfly 'Dash', Female 00:15.10 Pos 1/3
(23) 200m Freestyle, Female 02:56.60 Pos 2/2
(27) 50m Backstroke, Female 00:38.90 Pos 1/3
(37) 25m Freestyle 'Dash', Female 00:14.70 Pos 1/3

5th BATES Wendy (E) (Seagulls Swimming Club) 16 points
Event Time Place/Points
(1) 800m Freestyle, Female 11:35.71 Pos 2/2
(3) 100m Freestyle, Female 01:16.21 Pos 2/2
(17) 100m Backstroke, Female 01:30.14 Pos 2/2
(19) 50m Freestyle, Female 00:35.11 Pos 1/3
(23) 200m Freestyle, Female 02:44.91 Pos 1/3
(27) 50m Backstroke, Female 00:41.66 Pos 2/2
(37) 25m Freestyle 'Dash', Female 00:15.87 Pos 2/2

6th BALL Jenny (N) (Ryde Swimming Club) 15 points
Event Time Place/Points
(1) 800m Freestyle, Female 19:17.40 Pos 1/3
(3) 100m Freestyle, Female 02:09.38 Pos 1/3
(19) 50m Freestyle, Female 00:58.88 Pos 1/3
(23) 200m Freestyle, Female 04:26.96 Pos 1/3
(27) 50m Backstroke, Female 01:06.18 Pos 1/3

= COLLINS Bethany (B) (HAILSHAM SC) 15 points
Event Time Place/Points
(1) 800m Freestyle, Female 10:36.65 Pos 1/3
(3) 100m Freestyle, Female 01:03.07 Pos 1/3
(9) 50m Butterfly, Female 00:31.76 Pos 1/3
(19) 50m Freestyle, Female 00:29.45 Pos 1/3
(25) 100m Butterfly, Female 01:12.31 Pos 1/3

8th ADDISON Deborah (G) (Farnham SC) 12 points
Event Time Place/Points
(3) 100m Freestyle, Female 01:07.29 Pos 1/3
(7) 100m Ind. Medley, Female 01:16.77 Pos 1/3
(19) 50m Freestyle, Female 00:30.95 Pos 1/3
(23) 200m Freestyle, Female 02:30.91 Pos 1/3

= BROOKS Janine (I) (Farnham SC) 12 points
Event Time Place/Points
(1) 800m Freestyle, Female 11:19.68 Pos 1/3
(3) 100m Freestyle, Female 01:12.25 Pos 1/3
(19) 50m Freestyle, Female 00:34.05 Pos 1/3
(23) 200m Freestyle, Female 02:38.43 Pos 1/3

= DOGGART Nike (G) (Guildford City) 12 points
Event Time Place/Points
(5) 50m Breaststroke, Female 00:54.20 Pos 3/1
(9) 50m Butterfly, Female 00:54.87 Pos 1/3
(19) 50m Freestyle, Female 00:43.14 Pos 3/1
(21) 25m Butterfly 'Dash', Female 00:22.59 Pos 1/3
(29) 100m Breaststroke, Female 02:01.30 Pos 3/1
(37) 25m Freestyle 'Dash', Female 00:18.80 Pos 1/3

= MOORE Claire (J) (Bracknell & Wokingham) 12 points
Event Time Place/Points
(3) 100m Freestyle, Female 01:29.03 Pos 2/2
(5) 50m Breaststroke, Female 00:53.06 Pos 1/3
(19) 50m Freestyle, Female 00:40.80 Pos 2/2
(27) 50m Backstroke, Female 00:50.51 Pos 1/3
(37) 25m Freestyle 'Dash', Female 00:18.24 Pos 2/2

= REED Margaret (J) (South Beds Masters) 12 points
Event Time Place/Points
(3) 100m Freestyle, Female 01:16.00 Pos 1/3
(9) 50m Butterfly, Female 00:37.94 Pos 1/3
(19) 50m Freestyle, Female 00:33.93 Pos 1/3
(37) 25m Freestyle 'Dash', Female 00:15.41 Pos 1/3

= SUSSMES Imogen (B) (Ryde Swimming Club) 12 points
Event Time Place/Points
(5) 50m Breaststroke, Female 00:50.98 Pos 2/2
(19) 50m Freestyle, Female 00:35.75 Pos 2/2
(21) 25m Butterfly 'Dash', Female 00:17.31 Pos 1/3
(27) 50m Backstroke, Female 00:44.54 Pos 1/3
(37) 25m Freestyle 'Dash', Female 00:16.64 Pos 2/2

14th FRIEND Kerry (H) (EXE Masters) 11 points
Event Time Place/Points
(1) 800m Freestyle, Female 13:46.75 Pos 1/3
(3) 100m Freestyle, Female 01:26.53 Pos 3/1
(7) 100m Ind. Medley, Female 01:36.61 Pos 1/3
(19) 50m Freestyle, Female 00:37.27 Pos 3/1
(21) 25m Butterfly 'Dash', Female 00:20.00 Pos 3/1
(27) 50m Backstroke, Female 00:45.73 Pos 3/1
(37) 25m Freestyle 'Dash', Female 00:16.86 Pos 3/1

= HOLMES Kim (D) (Ryde Swimming Club) 11 points
Event Time Place/Points
(5) 50m Breaststroke, Female 00:42.45 Pos 1/3
(7) 100m Ind. Medley, Female 01:25.00 Pos 2/2
(19) 50m Freestyle, Female 00:31.26 Pos 1/3
(27) 50m Backstroke, Female 00:37.34 Pos 1/3

= MARTIN Kathryn (B) (Bracknell & Wokingham) 11 points
Event Time Place/Points
(3) 100m Freestyle, Female 01:35.08 Pos 2/2
(9) 50m Butterfly, Female 00:52.21 Pos 3/1
(17) 100m Backstroke, Female 01:49.05 Pos 1/3
(23) 200m Freestyle, Female 03:25.26 Pos 1/3
(27) 50m Backstroke, Female 00:52.49 Pos 2/2

17th JENDEN Karen (G) (Bracknell & Wokingham) 10 points
Event Time Place/Points
(3) 100m Freestyle, Female 01:09.09 Pos 2/2
(5) 50m Breaststroke, Female 00:40.32 Pos 1/3
(19) 50m Freestyle, Female 00:31.93 Pos 2/2
(29) 100m Breaststroke, Female 01:29.07 Pos 1/3

= KERRIGAN Laura (D) (Spencer Swim Team) 10 points
Event Time Place/Points
(1) 800m Freestyle, Female 11:56.77 Pos 1/3
(3) 100m Freestyle, Female 01:17.59 Pos 1/3
(19) 50m Freestyle, Female 00:34.98 Pos 3/1
(23) 200m Freestyle, Female 02:44.31 Pos 1/3

19th COOMBS Andrea (G) (Farnham SC) 9 points
Event Time Place/Points
(1) 800m Freestyle, Female 12:20.77 Pos 1/3
(5) 50m Breaststroke, Female 00:51.19 Pos 2/2
(23) 200m Freestyle, Female 02:49.64 Pos 2/2
(29) 100m Breaststroke, Female 01:46.92 Pos 2/2

= CRITCHLEY Paige (B) (Poole Swimming Club) 9 points
Event Time Place/Points
(5) 50m Breaststroke, Female 00:38.55 Pos 1/3
(7) 100m Ind. Medley, Female 01:15.67 Pos 1/3
(29) 100m Breaststroke, Female 01:24.39 Pos 1/3

= HOLDING Rebecca (C) (Poole Swimming Club) 9 points
Event Time Place/Points
(7) 100m Ind. Medley, Female 01:39.52 Pos 1/3
(21) 25m Butterfly 'Dash', Female 00:20.56 Pos 2/2
(23) 200m Freestyle, Female 03:10.76 Pos 1/3
(37) 25m Freestyle 'Dash', Female 00:18.24 Pos 3/1

= MCLAUGHLIN Jade (C) (Seaclose Swimming Club) 9 points
Event Time Place/Points
(5) 50m Breaststroke, Female 00:47.70 Pos 1/3
(21) 25m Butterfly 'Dash', Female 00:18.66 Pos 1/3
(37) 25m Freestyle 'Dash', Female 00:17.34 Pos 1/3

23rd BROOMAN Rosie (D) (Seaclose Swimming Club) 8 points
Event Time Place/Points
(7) 100m Ind. Medley, Female 01:18.21 Pos 1/3
(19) 50m Freestyle, Female 00:31.33 Pos 2/2
(37) 25m Freestyle 'Dash', Female 00:14.84 Pos 1/3

= HALLITT Tahlia (E) (Havant & Waterlooville) 8 points
Event Time Place/Points
(5) 50m Breaststroke, Female 00:51.87 Pos 2/2
(7) 100m Ind. Medley, Female 01:52.50 Pos 2/2
(19) 50m Freestyle, Female 00:38.86 Pos 2/2
(21) 25m Butterfly 'Dash', Female 00:21.58 Pos 2/2

= WARD Maria (F) (Isle of Wight Marlins) 8 points
Event Time Place/Points
(7) 100m Ind. Medley, Female 01:57.82 Pos 1/3
(27) 50m Backstroke, Female 00:52.92 Pos 2/2
(37) 25m Freestyle 'Dash', Female 00:18.63 Pos 1/3

= YENDOLE Karen (E) (Poole Swimming Club) 8 points
Event Time Place/Points
(1) 800m Freestyle, Female 11:21.23 Pos 1/3
(5) 50m Breaststroke, Female 00:43.22 Pos 1/3
(17) 100m Backstroke, Female 01:35.49 Pos 3/1
(27) 50m Backstroke, Female 00:44.29 Pos 3/1

27th CALLAWAY Lynda (I) (Bracknell & Wokingham) 7 points
Event Time Place/Points
(3) 100m Freestyle, Female 01:33.79 Pos 2/2
(19) 50m Freestyle, Female 00:42.46 Pos 2/2
(27) 50m Backstroke, Female 00:48.72 Pos 1/3

= DAVISON Sarah (G) (Mid-Sussex Marlins) 7 points
Event Time Place/Points
(3) 100m Freestyle, Female 01:17.54 Pos 3/1
(17) 100m Backstroke, Female 01:27.32 Pos 1/3
(27) 50m Backstroke, Female 00:40.91 Pos 1/3

= STOCKBRIDGE Emma (B) (Seaclose Swimming Club) 7 points
Event Time Place/Points
(7) 100m Ind. Medley, Female 01:23.90 Pos 2/2
(9) 50m Butterfly, Female 00:40.11 Pos 2/2
(37) 25m Freestyle 'Dash', Female 00:15.61 Pos 1/3

30th RACSTER Sue (F) (Poole Swimming Club) 6 points
Event Time Place/Points
(19) 50m Freestyle, Female 00:34.81 Pos 1/3
(27) 50m Backstroke, Female 00:42.61 Pos 1/3

31st DAWE Julia (H) (Redhill & Reigate Swimming Clu) 4 points
Event Time Place/Points
(5) 50m Breaststroke, Female 00:50.57 Pos 2/2
(29) 100m Breaststroke, Female 01:53.34 Pos 2/2

32nd BAYNTON Clair (H) (Bracknell & Wokingham) 3 points
Event Time Place/Points
(17) 100m Backstroke, Female 01:37.22 Pos 2/2
(23) 200m Freestyle, Female 03:04.70 Pos 3/1

= MONTAGUE Carelene (C) (Seaclose Swimming Club) 3 points
Event Time Place/Points
(21) 25m Butterfly 'Dash', Female 00:21.63 Pos 3/1
(37) 25m Freestyle 'Dash', Female 00:18.21 Pos 2/2